Folik Asit Eksikliği Nasıl Anlaşılır ? | Tacsohbet.Com

Folik Asit Eksikliği Nasıl Anlaşılır ?

Sohbet Girişi

* Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.

veya

Mirc İndir

Folik Asit Eksikliği Nasıl Anlaşılır ?

DCP     13-09-16     Uncategorized     Folik Asit Eksikliği Nasıl Anlaşılır ?     830 Defa Okundu

Folik asit eksikliğinin nedeni aneminin sebeplerinden bir tanesidir. Genelde folik asit içeren gıdalardan belli miktar tüketilmediğinde ortaya çıkar. Bilimsel olarak kırmızı kan hücreleri vücudun kemik iliğinde üretilir ve kırmızı kan hücrenin ömrü ortalama olarak 120 gün olarak bilinir. Bu yüzden sürekli üretim olması gerekir. İçinde hemoglafin içerir. sağlıklı bir vücut için vücudun folik asit vitamine ihtiyacı vardır. Anemi, vücudun daha normal kan hücresine sahip olmasından kaynaklanır bu durumda taşınan oksijen çok düşüktür. Ve aneminin farklı sebepleri bulunur demir ve vitamin eksikliğinden kaynaklı Folik asit de bir vitamin olduğu için vücutta fazla şekilde ait depolayamaz. Bir çok yiyecek içinde folik asit vardır.

Bunlar genelde ıspanak , brokoli , yeşil fasulye, karaciğer, patates, gibi yiyeceklerde yeterince bulunur. Folik asit eksikliğinin belirtileri nasıl ortaya çıkar? Vücutta oksijen azaldıkça yorgunluk, enerjisizlik , hemen nefessiz kalabilme, baş dönmesi, bayılacağını hissetme ,baş ağrısı , kalp atışında hızlanma , kulaklarda çınlama , ayak ve ellerde uyuşma , sinirlilik. Folik asit yiyecek eksikliği olduğu için bu yaşlı insanlarda daha fazla görülür. Çok alkol tüketen kişiler de folik asit eksikliği olur. Folik asit tedavisi için günlük olarak folik asit hapı kullanılır. Vücut eksiği tamamlayana kadar buna devam edilir. Genelde folik asit hap kullanımı 4 ay bir süreçte tamamlanır. Bazı insanlarda bu hapı ömür boyu kullanmak zorunda da kalabiliyor. Aşırı bir kilonuz var ise sağlıklı bir diyet yapmalısınız. Unutmayın çoğu hastalığın nedeni fazla kilolardır ve vücudun sağlıklı olmasını önler. Mutlaka başka ilaçlar kullanıyorsanız bunu doktorunuza söylemelisiniz çünkü bazı ilaçlar folik asit ilacı ile ters tepkiler gösterebiliyor. Sağlığınızı ihmal etmeyin .

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tac Sohbet

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur

Sosyal Medya

Sizde hemen takip edin!

TacSohbet.com, İştirakı olup tüm hakları saklıdır.