Şalgamın Faydaları Nelerdir? | Tacsohbet.Com

Şalgamın Faydaları Nelerdir?

Sohbet Girişi

* Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.

veya

Mirc İndir

Şalgamın Faydaları Nelerdir?

DCP     13-09-16     Uncategorized     Şalgamın Faydaları Nelerdir?     810 Defa Okundu

Özellikle Adana ve çevresindeki illerde yetiştirilen şalgam, kökü yenilebilen turp benzeri bir sebzedir. Salatalarda kullanımı veya tek başına da yenilmesi mümkün olsa da şalgam daha çok suyu çıkarılarak tüketilmektedir. Şalgam suyu yazın soğutularak, kışın ise üretildiği sıcaklıklarda tüketilmektedir ve oldukça farklı damak zevklerine hitap edebilmektedir. Şalgamın akla gelen ilk faydası içerdiği düşük kalori ve yüksek lif sayesinde yağ yakımını hızlandırmasıdır. Diyet yapanların neredeyse her gün tüketebilecekleri bir sebze olan şalgam, metabolizmayı hızlandırarak sindirim sisteminin daha düzgün çalışmasında etkili olmaktadır. Bu etkisinden dolayı diyet yapan veya yapmayan bireylerin kabız olmasını engelleyip, hemoroid riskini düşürmektedir. Doğada özellikle koyu renkteki gıdalar yüksek miktarda antioksidan içermektedir. Antioksidanlar ise, hücrelerin kanserle mücadelesinde son derece etkin rol oynamaktadırlar.

Şalgam da koyu renkteki gıdalardan biridir ve bol miktarda antioksidan içerdiği için, şalgamın faydalarından biri de kanserle mücadelede rol oynaması olmaktadır. Ayrıca vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek, diğer hastalıklara karşı da mekanizma oluşturmaktadır. Şalgamın diğer faydaları arasında kötü huylu kolesterolü düşürmesi de gelmektedir. Kandaki yağ hücrelerini küçülten bu sayede damar tıkanıklıklarını önleyen şalgam, kalp hastalıkları ile mücadelede de işe yaran bir sebze olmaktadır. Şalgamın ayrıca anne sütünü arttırıcı etkisi de bulunmaktadır. Özellikle hamilelik döneminde bolca tüketilmesi, hamilelikten sonraki dönemlerde hormonları tetikleyerek sütün artmasında etkili olacaktır. Şalgamın içerdiği vitamin ve mineral yelpazesi oldukça geniştir. B grubu vitaminlere, C vitaminine, fosfor, kalsiyum, potasyum gibi minerallere sahip şalgamın mide, karaciğer, böbrek ve göz sağlığını olumlu yönde etkilediği yapılan tüm araştırmalar sonucunda kanıtlamıştır. Öte yandan sivilce gibi cilt problemleriyle mücadelede, egzama tedavilerinde, balgamlı öksürük gibi hastalıklarda, kemik ve dişlerin güçlenmesinde de şalgam veya şalgam suyu tüketimi önerilmektedir.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tac Sohbet

Sitemiz insanların sohbet edip günlük hayatlarındaki boş zamanları sanal ortamda sosyalleşerek yeni insanları tanımaları için kurulmuştur

Sosyal Medya

Sizde hemen takip edin!

TacSohbet.com, İştirakı olup tüm hakları saklıdır.